4. a – ponedeljek, 30. 3.

SLJ 8 – VRSTE POVEDI

Za ogrevanje reši nalogi 7 in 8 v DZ, str. 30, 31 ter dopolni bistvo poglavja.

Preveri ob rešitvah (DZ_RESITVE_2del) ali pokaži staršem.

Sedaj že veš, da je poved zaključena enota iz smiselno povezanih besed. Poskusi besede povezati v poved. (ustno)

• mravlja, sladkor, prenaša, košček, (Mravlja prenaša košček sladkorja.)
  • rep, in, veverica, košat, ima, dolg
  • Neja, v, oblečena, majico, belo, večkrat, je
  • nisi, zakaj, opisa, poslal, osebe
  • tablo, pobriši, Mojca

Če povedi zapišemo, jih vedno začnemo z veliko začetnico, končamo pa s piko, vprašajem ali klicajem.

Zapis v zvezek: VRSTE POVEDI

1. Pripovedna poved je poved, v kateri o nečem pripovedujemo. Na koncu napišemo piko. (npr. Deževnik je koristna žival.)
  2. Vprašalna poved je tista, s katero sprašujemo. Začne se z vprašalnicami – kdo, kaj, zakaj, koliko, kje, kako… oz. z besedo ali. Končuje se z vprašajem. (npr. Ali veš, kje je moj zvezek za slovenščino?)
  3. Vzklična poved je tista, v kateri izražamo čustva, npr. navdušenje, veselje, strah, jezo. Končuje se s klicajem. (npr. Glej, sneži!)

Reši naloge v DZ, str. 33/2,3 in str. 34, 35

DRU 4 – STORITVENE DEJAVNOSTI

Šentvid je za nekatere domači kraj, za druge kraj, kamor hodijo v šolo. Bi rekel, da ga dobro poznaš?

Oglej si FOTOGRAFIJE stavb. Jih prepoznaš? Bodi pozoren na napise, izložbe. Ali ljudje v njih opravljajo kakšno poklicno dejavnost?

Preberi še U, str. 56, 57. Natančno si oglej sliko naselja in ugotovi, ali je v tem naselju kakšna dejavnost več kot v Šentvidu. Katera?

Zapis v zvezek: STORITVENE DEJAVNOSTI

Zaposleni v storitveni dejavnosti skrbijo, da je življenje v nekem kraju bolj urejeno in lažje:

• posredujejo pridelke in izdelke (trgovina, lekarna…)
  • opravljajo storitve (urarstvo, komunalne službe, turistična agencija, banka, pošta, frizerski salon…)
  • vzgajajo in izobražujejo (šola, vrtec, glasbena šola…)
  • skrbijo za zdravje (bolnišnica, zdravstveni dom…)

TJA 4 – MY HOME

Do you like this house? (Ti je ta hiša všeč?)

How many rooms can you see? (Koliko sob vidiš?)

Oglej si posnetek NEW HOUSE

Odpri U, str. 57 in pokukaj še v notranjost Zoene hiše. Koliko sob vidiš? Ima Zoe ob hiši tudi vrt? Katera soba ti je najbolj všeč? Zakaj?

Zapis v zvezek: A HOUSE

Sam se odloči, kako boš ustvaril zapis.

• Nariši hišo v prerezu. Iz vsake sobe potegni puščico in jo poimenuj.
  • Nariši miselni vzorec. K vsaki puščici zapiši ime posamezne sobe. Miselni vzorec polepšaj s slikami sob.

Tvoj zapis naj vsebuje vse nove besede: ATTIC (podstrešje), BEDROOM (spalnica), LIVING ROOM (dnevna soba), DINING ROOM (jedilnica), KITCHEN (kuhinja), BATHROOM (kopalnica), TOILET (stranišče), STUDY (delovna soba), HALL (hodnik/predsoba), LAUNDRY (pralnica), BASEMENT /CELLAR (klet), PANTRY (shramba), GARAGE (garaža), GARDEN (vrt)

Nove besede se nauči, izgovor preveri v SLOVARJU.

Reši naloge v DZ, str. 55

MAT 9 – DOLŽINA (RAČUNANJE Z MERAMI)

Upam, da se boš na kvizu pretvarjanja dobro odrezal in z veseljem naredil še nekaj matematičnih vaj – najprej v zvezek, nato pa še v DZ.

Zapis v zvezek: RAČUNANJE Z MERAMI

1. korak: Poišči najmanjšo enoto v računu.
  2. korak: Oba podatka zapiši v tej enoti.
  3. korak: Izračunaj.

Primeri: 45 cm + 6 dm 8 cm = 45 cm + 68 cm = 113 cm

4 dm50 mm = 400 mm – 50 mm = 350 mm

5 m 3 dm + 40 cm = 530 cm + 40 cm = 570 cm

Sedaj računaj sam:

6 dm – 4 mm =

9 m 6 cm – 7 cm =

30 dm + 60 cm =

5 dm 3 cm + 16 mm =

27 dm – 5 cm =

Preveri. Si dobil takšne rezultate? Pomešan vrstni red: 899 cm, 360 cm, 265 cm, 596 mm, 546 mm

Reši naloge v DZ, str. 66, 67 in preveri z rešitvami. Pazi! – Pri besedilnih nalogah meritve najprej pretvori v najmanjšo mersko enoto v računu, šele nato računaj.

One Response to 4. a – ponedeljek, 30. 3.

1. vita kolbe says:

Najprej mi je bilo zelo težko. ko sem s tatijem povadila, sem ugotovila, da je lahko tudi zabavno in da znam.