4. a – sreda, 13. 5.

GUM 11 – IGRE S TONI

Ko zapoješ ali zaigraš neko pesem, uporabljaš različne tone. Toni so lahko dolgi ali kratki, glasni ali tihi, visoki ali nizki. Različno visoke tone označujemo s solmizacijskimi zlogi DO, RE, MI, FA, SO, LA, TI, DO.

Spoznal jih boš s pomočjo interaktivnega gradiva na  RADOVEDNIH 5.

Sledi navodilom:

1. V kazalu poišči naslov GLASBENI ZAPIS IN OBLIKA (4. poglavje).
  2. Poišči IGRE S TONI (16. podpoglavje).
  3. Oglej si 1. posnetek in zapoj zraven. Tonske višine nakazuj z roko. (Z desno roko »plezaj« po desni strani svojega telesa.)
  4. Oglej si 2. posnetek, kjer učenci z zvočnimi cevmi predstavijo tonske višine.
  5. V modrem krogu je spirala in tam se skriva klaviatura, na katero lahko igraš. Zaigraj tone po vrsti/mešano/zapoj zraven. Poskusi zaigrati tudi kakšno pesem (npr. Kuža pazi, Marko skače, Računstvo…) Ti je uspelo?
  6. V zvezek zapiši naslov IGRE S TONI. Prepiši besedilo in preriši barvne stopnice s solmizacijskimi zlogi.

MAT 33 – PRETVARJANJE (učna ura v živo)

Oglej si razlago na PROSOJNICAH.

Zapis v zvezek:  PRETVARJANJE MERSKIH ENOT ZA MASO

Fotografiraj natančen in pregleden zapis in pošlji.

SLJ 33, 34 – PROŠNJA

Se ti je včerajšnja prošnja že uresničila? Upam, da si jo zapisal na vljuden način.
Saj veš, da LEPA BESEDA LEPO MESTO NAJDE!

Zapis v zvezek: PROŠNJA

Sedaj zapiši prošnjo še samostojno in upoštevaj vse, kar si se naučil. Ker bo tvoja prošnja neuradna, se podpiši le z imenom. Vsebina naj bo dolga najmanj tri povedi.

Spodaj imaš nekaj idej, lahko pa izbereš tudi kaj drugega:

• Iza prosi sošolko, če ji prinese zvezke, saj je zaradi bolezni še nekaj časa ne bo v šolo.
  • Babica prosi vnukinjo, naj jo nauči napisati elektronsko sporočilo, da si bosta lahko dopisovali.
  • Mark prosi teto Ano in strica Staneta iz Postojne, da bi skupaj obiskali Postojnsko jamo, ko bo to mogoče.

Za zaključek današnjega šolskega dela naj te spomnim na bralno značko – beri, deklamiraj… Če si bralno značko že opravil, beri zgolj za užitek.