4. a – petek, 29. 5.

NIT 27 – NEVRETENČARJI (povzetek)

V pretekli uri si spoznaval členonožce. Preveri, če si zapisal prave odgovore.

• K členonožcem uvrščamo pajkovce, stonoge, rake in žuželke.
  • Vsi členonožci imajo členjene okončine in zunanje ogrodje imenovano hitinjača.
  • Levitev je proces, ko žival zapusti hitinjačo, ki ji je pretesna.
  • Telo pajkovcev je zgrajeno iz dveh delov: glavoprsja in zadka. Imajo 4 pare nog.
  • Telo raka je zgrajeno iz glavoprsja in členjenega zadka.
  • K rakom uvrščamo rakovice, jastoge, potočne postranice, vitičnjake.
  • Telo žuželk je iz treh delov: glave, oprsja in zadka. Imajo 3 pare nog.
  • K žuželkam uvrščamo metulje, kobilice, muhe, čebele, mravlje, ose, pikapolonice…
  • Razlike med pajkom in oso:

– telo pajka je zgrajeno iz dveh delov (glavoprsja in zadka), telo ose pa iz treh delov (glave, oprsja in zadka)
– pajek ima 4 pare okončin, osa ima 3 pare okončin

Naredi pregleden zapis o nevretenčarjih. Oblikuj miselni vzorec čez dve strani. Pomagaj si z U, str. 123 – 127. Uporabljaj različne barve. V vsako skupino nevretenčarjev zapiši predstavnike, značilnosti… K zapisu dodaj tudi slike. TU lahko vidiš, kako sem začela jaz.

MAT 45 – ČAS

Reši DZ, str. 32, 33. Pri 3. nalogi boš potreboval letošnji koledar.

Loti se še kviza KOLIKO JE URA?
Če si ugotovil, da časa ne znaš odčitati, vsak dan vsaj 5-krat nekomu povej, koliko je ura. Uporabi uro na kazalce.

SLJ 45 – TELEFONSKI IMENIK

Ali veš, kdaj lahko pokličeš na 112?
Ko potrebuješ pomoč:

• zdravnikov
  • gasilcev
  • veterinarjev
  • reševalcev (gorskih, jamarskih…)

Številka 112 je rezervirana za klice v sili. Pogosto gre za vprašanje življenja in smrti. Vznemirjanje in nadlegovanje operaterjev je prekršek. Kaznivo je tudi sporočanje lažnih dogodkov.

Ko potrebuješ pomoč policije, pokliči 113.

Dobro si je zapomniti tudi številke, ki se začnejo z 116 in veljajo v vseh državah Evropske unije:
116 000 – dežurni telefon za pogrešane otroke,
116 111 – telefon za otroke v stiski,
116 123 – telefon za pomoč v duševni stiski.

Reši naloge v DZ, str. 102, 103. Informacije o telefonskih naročnikih poišči na spletni strani https://www.itis.si/. Če podatka ne najdeš, naredi /.

LUM 19, 20 – MANDALE

Za mandale si prav gotovo že slišal. To so simetrične slike v obliki kroga. Med ljudmi vlada prepričanje, da imajo neko magično moč, ki pozitivno vpliva na ljudi in jim pomaga pri koncentraciji.

Mandalo lahko rišeš, barvaš ali sestavljaš. Danes jo boš sestavljal iz različnih materialov.
Poglej NAVODILA IN NEKAJ IDEJ.
Ob koncu dela ne pozabi mandale fotografirati in poslati. Mogoče pa bo tako okusna, da jo boš sčasoma pojedel 😉.

Juhuu, v ponedeljek se vidimo v šoli! In za konec še vaše VEZALKINE ZGODBE.

Ta vnos je bil objavljen v 4. A. Zaznamek za trajno povezavo.